Architektura a víno ve střední Evropě

V Galerii Jaroslava Fragnera v Praze na Betlémském náměstí potrvá až do 26.ledna 2014 výstava s názvem Architektura a víno ve střední Evropě. Představí nám celkem 31 zajímavých moderních staveb spojených s vínem a vinařstvím, vinotéky, sklepy, výrobní haly či degustační prostory.  Mezi maďarskými, rakouskými, severoitalskými, saskými a slovenskými budovami nalezneme i 4 zajímavé moravské stavby.  Dvě z nich, vinařství Sonberk a Gotberg v Popicích jsme před několika lety navštívili na v rámci festivalu Jarní otevřené sklepy pod Pálavou.

Budova vinařství Sonberk Ing. arch. Josefa Pleskota (AP Atelier) z roku 2008 je citlivě zasazena do vinice, rezkládající se mezi Popicemi a šakvickým nádražím.  Po velkém kamenném schodišti   dorazíte na vyhlídkovou terasu s úchvatným pohledem na vinice, Novomlýnské nádrže a Pálavu. Za vámi se nachází, zdálo by se jednoduchá až subtilní, stavba, jíž dominuje dřevo a sklo, s degustačními, prodejními a administrativními prostory, pod vámi se rozkládá výrobní část se sklepy a technologickým zázemím.. Dominantní střecha obložena speciální vlnitou krytinou nejen  chrání před slunečními paprsky  deštěm, ale umožňuje příznivé proudění vzduch a světlu ukázat další svá kouzla.

Mladý brněnský architekt Martin Bukolský stojí za realizací vinařství Gotberg nad Popicemi, dokončeného v roce 2009. Hmota stavby je mohutná, liší se od   lehkosti   svého   souseda.     Už   použití   železobetonového   skeletu s betonovou fasádou tomu odpovídá. Musí přeci odolat slunci, větru a dešti. Oplátkou je mu však jeho nízké energetická náročnost. Uprostřed masivní části se nachází dřevostavba, která slouží jako degustační prostory a administrativní centrum.  Nechybí zda ani atrium, výhled na Pálavu a sklepy v suterénu budovy.

Výstava nám představuje, prostřednictvím tabletů, základní údaje o stavbě, architektovi i samotném vinařství. Nechybí ani fotografie budovy samotné i jejího okolí. Pro odborníky jsou na zdech i v tabletu připraveny plány podlaží i příčný řez budovou.

K příjemnému požitku z výstavy, kde tablety jsou připevněny na dubových sudech, nad hlavami vám visí láhve z dotyčného vinařství a pod nohama vám šustí seno, doplňuje i sklenka červeného nebo bílého vína z jednoho z prezentovaných našich i zahraničních vinařství.