Léto ve sklepech v Moravské Nové Vsi

Moravská Nová Ves je jedna z nějvětších obcí Slovácka, jeho nejjižnější části Podluží. První zmínka o ní pochází sice z roku 1261, ale zdejší území bylo obydleno už v pravěku, o čemž svědčí nálezy archeologické nálezy z pozdní doby kamenné. Vesnice na pomezí Moravy a Uher byla mnohokráte poničena, ale vždy obnovena svými majiteli, ať už to byli mniši z velehradského kláštera, Žerotínové nebo Lichtenštějnové. Proti posledně zmiňovaným povstali roku 1738 zdejší sedláci, avšak, jak to tak v dějinách bývá neúspěšně. Z historických památek se v obci nachází kostel sv. Jakuba z roku 1773 a několik barokních soch. No a samozřejmě řada vinných sklípků, především v ulicích Výmol a Zátiší. Celkem jich je tu registrována cca 170 a v katastru obce se nachází přes 140 ha vinic. Zdejší vinaři mají v oblibě červaná vína, vždyť právě tady se zrodil Cabernet Moravia. Pěstuje se ta také Zweigeltrebe, Frankovka, Modrý Portugal či Svatovavřinecké, z bílých se tu daří Chardonnay, Veltlínskému zelenému, Sauvignonu nebo Ryzlinku rýnskému.

Vinařský spolek v Moravské Nové Vsi organizuje celou řadu akcí. Jednou z nich jsou i Otevřené sklepy, které se tradičně konají na začátku července. Ačkoli to zpočátku nevypadalo, sluníčko se ukázalo, nebe se vyjasnilo a větřík svěže vanul uličkami. Od nádraží jsem prošel podchodem pod železniční tratí, tzv. "myší dírou" ke sklepům. Na náměstíčku na Výmole bylo příjemně. Z počátku nebylo ani tolik lidí. Proto bylo příjemné postát ve sklípku Jiřího Frýdka, kde bylo k ochutnání svěží Chardonnay či voňavý Muškát, u Košutů pak chutnal skvěle Sylván, Rulandské šedé a Chardonnay, z červených Zweigeltrebe. Bratři Čechové nabídli suchou Pálavu 2010 a Cabernet Moravia 2010. U Stanislava Mikulici jsem ochutnal Sylvánské zelené, Zweigeltrebe nebo Kerner.

Kolem sochy sv. Urbana se dojde do Zátiší. Tady má Vinařství Maláník a Osička zajímavý Rýnský ryzlink, Aurelius nebo novou Fratavu. Miroslav Lano ml. pak příjemná červená vína - André či Zweigeltrebe.

Den příjemně plynul, jen teplota, která šplhala přes 25°C, unavovala poutníka po vinných sklípcích. Člověk, který si chce odpočinout od ruchu ochutnávek si může vyjít východním směrem k jezerům a přírodnímu parki Mikulčický luh. Představuje typickou ukázku lužní krajiny s lesem tvořeným převážně dubem letním, jilmem ladním, jasanem a habrem úzkolistým. Park je významnou ornitologickou lokalitou a jeho součástí je i známá archeologická lokalita Slovanské hradiště v Mikulčicích.

Sedl jsem si do stínu stromů na nádraží a  čekal na vlak, který mě odvezl z tohoto kraje nádherného vína, z něhož jsem si odvezl kromě příjemných chuťových zážitků i pár hezkých fotek.