Svátek VOC Znojmo

8. květen – státní svátek České republiky. Den osvobození. Pro mnohé je tento svátek jen den volna. Škoda, události 2. světové války by se neměli zapomínat. Ale to je věc každého člověka, jak si připomene události, které tak nesmazatelně ovlivnili život lidstva. Mnoho lidí, mezi ně patřím i já, bere tento svátek jako oslavu svobody a života. Lidi mají být k sobě příjemní a užívat si krásného jarního dne. Říká se, že dobré víno, dělá dobrou náladu. Já tomu věřím, proto jsem se rozhodl slavit ve Znojmě. A byl to svátek hned dvojnásobný. Krom státního svátku se slavil i svátek VOC Znojmo.

VOC Znojmo je tzv. Apelační systém Znojemské vinařské poddoblasti. V románských zemích jako třeba Francie a Itálie se vína netřídí podle vyzrálosti hroznů – přívlastků (jakostní, kabinet, pozdní sběr, výběr z hroznů atd.) jako u nás a ve většině zemí střední Evropy, ale dle oblasti, kde hrozny vyrůstaly, z jejíž půdy čerpaly minerály, kde slunce a mikroklima dodává hroznům a posléze také vínu nezaměnitelnou charakteristiku.

16 vinařství ze Znojemska, mezi nimiž je i vinař BKV Znovín Znojmo, se rozhodlo zdůraznit, jistě také z marketingového hlediska, specifika Znojemska. Vybrali si 43 nejlepších viničních tratí a 3 pro zdejší kraj typické odrůdy – Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský a Sauvignon. Každoročně se na jaře schází degustační komise, která zkoumá vzorky všech vinařů ve sdružení a testuje, zda po charakterové (chuťové, aromatické) stránce splňuje všechny parametry odrůdy i oblasti – terroiru. (více o VOC na našich stránkách věnovaných klasifikaci vín). V roce 2012 prošlo certifikačním řízením 34 vín z celkového počtu 44 přihlášených vzorků.

Milovníci vína mají možnost se s novými VOC seznámit právě 8. května na Festivalu VOC Znojmo. Ten den na Horním náměstí ve Znojmě vyroste několik stánků, kde všech 16 vinařů (pokud jejich vína splnila veškerá kritéria) představuje své úspěchy korunované známkou VOC. Kdo nám letos chutnal? Velice pochvalováno bylo víno od Znovínu Znojmo, což je další důkaz toho, že pro vás vybíráme opravdu kvalitní vína. Mezi další favority patřila vína z Víno Hort. Ani menší vinařství nezaostávala. Ať už to bylo Tasovické vinařství, WALDBERG Vrbovec nebo Vinice Hnanice. Z posledně jmenovaného vinařství je mým soukromým favoritem Sauvignon s příjemnou ovocitou chutí s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinkou a nádherným bouquetem.

O kulinářské zážitky se staraly restuarace předních znojemských hotelů, které nabízely u stánků všemožné speciality. Pro dobrou pohodu po celý den vystupovaly folklorní soubory a představovala se jednotlivá vinařství. Odpoledním vrcholem slunečného dne byl koncert sourozenců Ulrychových a skupiny Javory. Při popíjení dobrého vína si s nimi broukáte jejich melodické písničky a máte chuť „Jít krajinou a učit se zas slyšet slova těch starých písní, které člověk znal...“ Máte pocit, že se z hudby a krásného slunečného dne radují i historické paláce, které pamatují pobyt Valdštejna (Althanský palác) nebo Napoleona. Chce se vám alespoň vyběhnout na ochoz 79,5 m vysoké Radniční věže a obdivovat ten vinařský mumraj dole (zde se můžete podívat, jak to vypadalo) nebo naopak jít si odpočinout k rotundě sv. Kateřiny z roku 1037 s výhledem na gotický kostel sv. Mikuláše. 

Jednoduše užívat si dobrého vína a krásného dne. Radovat se ze života a svobody. A v duchu poděkovat těm, kteří za to všechno bojovali...