Svatomartinským Znojemskem aneb na Festivalu otevřených sklepů

Podzimní Svatomartinský festivalotevřených sklepů se letos ve dnech 19. - 20. listopadu 2011 konal na Znojemsku, ve Znojmě, Dobšicích, Novém Šaldorfu, Šatově a Chvalovicích. Již podruhé zorganizovalo BKV výjezd na Festival otevřených sklepů a opět s úspěchem.

Do Znojma jsme přijeli již v pátek odpoledne. Po ubytování v Hotelu U Divadla jsme se již za tmy vydali na procházku historickým městem Znojmo.

Toto královské město svou historií sahá až do doby Velké Moravy, kdy se tu rozkládálo významné hradiště, a proto nabízí celou řadu historických památek. Prošli jsme z Dolního náměstí s renesančními domy i komunistickou budovou obchodního domu Dyje uličkami ke gotickému kostelu sv. Mikuláše nad řekou Dyje ze 14.století, od něhož je výhled na údolí Dyje a znojmeský hrad. Bývalému přemyslovskému hradu dominují budovy pivovaru Hostan a vedle stojící národní kulturní památka rotudna sv. Kateřiny z roku 1037 s překrásnou freskovou výzdobou z roku 1134 zobrazující Přemysla Oráče a ostatní česká knížata. Právě z terasy u pivovaru byl nádherný výhled na osvětlený kostel sv. Mikuláše, který svítil ve tmě jako maják. Vraceli jsme se kolem nádherného barokního Althanský paláce, minuli renesanční radnici s dominantou města – 79,5 m vysokou Radniční věží z 15.století. Úzkou uličkou naproti radnici jsme prošli na Slepičí trh, kde se nachází vstup do Znojemského podzemí. Jedná se o 30 km dlouhý systém podzemních chodeb, jež byly vysekány ve čtyřech patrech v 13. - 17.století. Sloužili nejen k uchování potravin, ale také jako úkryt před nepřáteli. Když bylo nejhůře schovali se místní pod zem, kde systém odváděl kouř z ohnišť, které měšťané využívali k vaření i vytápění, přímo do komínů domů. Jakmile vojáci vpadli do města, nikoho nenašli. Jen z komínů stoupal mírumilovný kouř. Znojmo vypadalo jako město duchů.

Po chvilce odpočinku na hotelu jsme vyrazili do Bermuda Pajzlu, baru a diskotéce v hotelu Bermuda. Jako pozornost, za drobné komplikace s ubytováním, jsme obdrželi láhev Jamesona, ale mnozí z nás dávali přednost vínu z vinařství Vinice Hnanice. Zvolili jsme typickou odrůdu Znojemska – Sauvignon, který v sobě měl ovocné až angreštové tóny, sladší až citrusové jsme pak ocenili v původně německé odrůdě Kerner. Hudba byla příjemná, víno chutnalo, tak někteří z nás strávili v tanečním rytmu do pozdních nočních hodin.

Přesto jsme všichni byli připraveni vydat se v 10 hodin ráno do Louckého kláštera, kde bylo registrační místo festivalu, kde jsme obdrželi tašku, katalog, propisku a skleničku. Klášter byl založen roku 1190, za josefínských reforem sloužil jako továrna na tabákové výrobky, ženijní akademie nebo vojenské skladiště. Před totální skázou jej zachránil Znovín Znojmo, který zde založil své zákaznické centrum. Z velké historie kláštera, zdejší promonstáti přivezli na Moravu ze Španělska první okurky a převorem tu byl i vynálezce bleskosvodu Prokop Diviš, se dochoval baokní bazilika Panny Marie a sv. Václava s kryptou ze 13.století a především sklepy, kde je uskladněno znovínské víno. Zde jsme ochutnali také znojemské vzorky – oblíbený dobře pitelný jakostní Moravský muškát, Sauvignon – Lacerta viridis, nejoblíbenější znovínské víno našich zákazníků, či svatomartinská vína s příjemným cukrem i kyselinskou. Hned vedle Znovína mělo svůj stolek Vinařství Líbal z Horních Dunajovic. Sladký Sauvignon byl výtězem své kategorie na akci WC San Francisco 2011, hodně chutnal i Tramín červený a Pálava, jež si taktéž přivezly ocenění z této prestižní výstavy vín.

Mezi vesnicemi jsme cestovali bezplatnou kyvadlovou dopravou. První naší zastávkou byl Nový Šaldorf. Zdejší vinné sklepy, kterých je na 9 ha více než 180 jsou hloubeny v pískovci prostoupeném šedomodrými vrstvami jílu. Právě proto se zdejší sklepní uličce říká Modré sklepy. Celou vinařskou atmosféru doplňuje kaplička a vinařský lis.

Naše putování jsme začali ve sklepě Rostislava Koníčka, který zde nabízel vína i s panem Josefem Vítkem, u něhož nám chutnal netradiční Muškát žlutý 2010 s chutí červeného grepu a lehkou chlebovinkou na závěr. Mojimír Vojtek o kousek dál pak nabídl Muškát moravský 2010, které chutnalo po tropickém ovoci, především mangu. Další úspěch zažilo vinařství paní Ludmily Pavlíkové. Spolu se svým manželem představili Tramín červený, ovocitý Aurelius a Pálavu s tramínovou vůní a příjemnou kyselinkou. Vína, ač z ročníku 2010, byla příjemná, bez zvýšené kyseliny.

Další vesnicí, lépe řečeno vinařskou uličkou podél potoka Daníž, při našem putování byly Chvalovice. Po zvěřinovém obědě ve sklepě společnosti EKO Hnízdo nás ve sklepě rodiny Zábojníkovy zdržela diskuse nad rozdíly v Chardonnay 2009 a 2010. Projevilo se tady, že každému chutná něco trochu jiného. Nakonec jsme se shodli, že velmi dobré jsou obě dvě a já k tomu připojuji Rýnský ryzlink 2008 s příjemnou lipovinkou. Jako milovník Sauvignonů jsem ocenil VOC 2010 z Vinařství Waldberg Vrbovec. Příjemná kyselinka doplňovala tóny černého rybízu. Ve zdejším vinařství nám dále chutnalo Chardonnay 2010 s kyselinkou a chutí rozkvetlé louky.

Na Znojemsko padl večer, večer příjemný na procházku. Vydali jsme se jí vinařskou uličkou v Šatově. Roman Polák potěšil milovníky sladších vín. Chutnalo tu Rulandské šedé a Tramín červený. Ale našim favoritem se stalo víno od vedlejšího vinaře. Pavel Rejta připravil svůj Sauvignon 2010 Pozdní sběr dokonale. Vůně po černém rybízu, který se objevil spolu s angreštem i v chuti. Víno působilo harmonicky – zbytkový cukr byl vyvážen s kyselinami. Ani zdejší Veltlín nebyl špatný. Svěží víno, připravené s láskou a péčí. Vítězem v oficiálním hlasování se však stala Frankovka 2010 Pozdní sběr – klaret z Vinařství Poppovi. Ani my nemůžeme říci, že by si toto ocenění nezasloužila. Krásné víno se zbytkovým cukrem a chutí jahod chutnalo i nám.

Šatov je znamý nejen svými víny, ale také Malovaným sklepem. Jeho návštěvu jsme si nenechali ujít ani letos, stejně jako mi minulý rok při našem putování Okolo Šatova.

Po večeři v Novém Šaldorfu jsme se svezli autobusem zpět k Louckému klášteru, kde na nás čekali taxíky do centra Znojma. Ačkoli jsme během celého dne nezanedbávali pitný režim, tj. že jsme krom vína pili i vodu, ještě jsme na sodovku nebo pivo zaskočili. Přitom jsme rekapitulovali celý den. Někteří v tom pokračovali i při snídani, neboť vybrat z tolika vín těch pár, které si odvezeme domů bylo velice obtížné. A to nás ještě čekaly Dobšice.

Dobšice je obec, kde během festivalu byly otevřené pouze 3 sklepy, ale všechny stály za návštěvu. Vinařství LAHOFER je známo svými sladšími víny, ale letošní prim tu hrála mladá vína. Cuvée Mladý LAHOFER (Müller-Thurgau a Moravský muškát) chutnala téměř všem, bylo svěží, aromatické po muškátu, příjemné pití pro příjemný den. Ani červená Mladá LAHOFERKA (Svatovavřinecké a Frankovka) nezaostávala, ocenili ji milovníci svěžích červených vín. Tradiční sklep Piálek a Jäger zas nabídl raritu v podobě Rizvance 2011 Pozdní sběr, odrůda vyšlechtěná z Ryzlinku rýnského a Sylvánského zeleného. V chuti byla cítit ovocitost zelených jablíček v kombinaci s minerálními tóny, které vínu dával Sylván. Kyselinka byla v hormonii s trošičku vyšším zbytkovým cukrem. Do třetice všeho dobrého – Vinařství HORT. I tady zaujala mladá vína. Müller-Thurgau 2011 byl zajímaví svou chutí po vyzrálých broskvích, broskve byly cítit spolu s angreštem v loňském Sauvignonu. V posledním sklepě, tedy právě u Horta, jsem narazil i na vynikající červené Cuvée Natura 2006, z hroznů odrůdy André sbíraných ze stejné tratě ve dvou rozdílných okamžicích, bylo to, co jsem hledal. Víno příjemné, oblé, smetanové tóny byly doplněny příjemnou kořenitostí.

Poslední sklep byl navštíven. Z 31 sklepů jsme jich navštívili 29. Vzorky už nepočítáme. Nikomu z nás nebylo špatně, protože jsme pouze zajídali a zapíjeli a především ochutnávali a vychutnávli krásná znojemská vína. Unaveni po náročném víkendu jsme se vydali zpátky ku Praze. Ale ještě předtím jsme si slíbili, že se na příštím Festivalu otevřených sklepů setkáme. Tak na jaře na Slovácku, v Podluží.

Zajímá vás, jak to na Znojemsku vypadalo - máme pro vás pár fotografií v naší fotogalerii.