Počet vinohradníků 1 140  
Výměra vinic 3 156 ha  
Počet viničních tratí 217  
Reliéf a půdní typy Podyjí, Brněnská pohorkatina
Kamenité půdy, jíl, spraše, štěrk, štěrkopísky 
Hlavní odrůdy Veltlínské zelené (400 ha), Müller Thurgau (335 ha), Ryzlink rýnský (335 ha), Sauvignon (254 ha) 

Svatovavřinecké (303 ha), Frankovka, Rulandské modré, Zweigeltrebe

Vinařské obce 91 obcí Znojmo, Lechovice, Dolní Kounice, Šatov, Hnanice, Nový Šaldorf, Dobšice, Jaroslavice, Miroslav, Horní Bojanovice
Vinaři BKV Znovín Znojmo (Šatov)
     

 

areaareaareaareaareaareaarea

Víte, že...

…nejstarší komix najdete ve Znojmě. Nástěnné fresky z roku 1143 zobrazující povolání Přemysla Oráče nejdete ve znojemské rotundě sv. Kateřiny.

…okurky do Znojma přinesl opat louckého kláštera u Znojma a vychovatel císaře Rudolfa II. Šebestián Freytag z Čepiroh.

…znojemské podzemí, nejrozsáhlejší v ČR, ve 4 patrech nad sebou a o délce 27 km bylo utajovanou záležitostí, o níž se nedochovaly žádné plány a které v dobách války sloužilo jako úkryt místnímu obyvatelstvu. Zajímavostí je, že kouř z ohniště v podzemí byl sveden do komínů zdánlivě opuštěných domů – město tak působilo jako město duchů.

…na přímětické faře sestrojil roku 1754 Prokop Diviš, dříve také převor Louckého kláštera u Znojmo, první bleskosvod.

…se v Nové Šaldorfu v lednu koná recesistické Kopání písků pro Vídeň, jako připomínka tradice, kdy se písek ze zdejších Modrých sklepů používal na omítky vídeňských paláců.

…z vojenského opevnění Úvoz v Šatově, zbudovaného roku 1938 jen kousek od dnes zpřístupněného pěchotního srubu Zahrada, řečnil Adolf Hitler po zabrání Sudet i Klement Gottwald při kolektivizaci zemědělství

…Malovaný sklep v Šatově vyzdobil pouze za svitu svíčku během 36 let místní rodák Maxmilian Appeltauer (1904-1972), který přišel ve druhé světové válce o jednu roku.

…za Moravským sklípkem v Šatově je vysazena vinice starých odrůd jako jsou Veltlínské červenobílé, Modrý Janek, Kamenorůžák, Muškát žlutý (a dalších 14 odrůd).

…vinice Šobes o rozloze 11 ha v NP Podyjí je považována za jednu z nejlepších vinařských lokalit střední Evropy, kde se rodí famózní Ryzlink rýnský. Stopy osídlení tu zanechali Keltové, Germáni i lovci mamutů.

…Havránické vřesoviště je s plochou 131 ha největším v ČR.

…Národní park Podyjí je s rozlohou 63 km2 náš nejmenší národní park.

…nejstarší ženský klášter na Moravě je Rosa Coeli v Dolních Kounicích z roku 1181, který byl dobyt husity, měl pověst neřestného místa a dobobé zprávz vypráví o zvrhlých jeptiškách.

Kopání písku pro Vídeň -19.ledna 2013


I v lednu se dá jít za vinaři. Třeba do Nového Šaldorfu a jejich Modrých sklepů, kde se koná i recesistická soutěž v kopání písku.

 

Svátek VOC Znojmo - 8.května 2012


Víte, že znojemská vína mají svůj svátek? Pojďte s námi navštívit 4. ročník Festivalu VOC Znojmo - festivalu znojemských vín originální certifikace.

 

Svatomartinským Znojmeskem aneb na Festivalu otevřených sklepů - 19.-20.listopadu 2011


Podzimní Svatomartinský festivalotevřených sklepů se letos ve dnech 19. - 20. listopadu 2011 konal na Znojemsku, ve Znojmě, Dobšicích, Novém Šaldorfu, Šatově a Chvalovicích. Otevřeno bylo 31 sklepů a nabízeno bylo 206 vzorků vín. Již podruhé zorganizovalo BKV výjezd na Festival otevřených sklepů a opět s úspěchem. A naše reportáž Vám přiblíží tuto krásnou atmosféru, kterou jsme si opravdu užili.

 

Okolo Šatova - listopad 2010


Podzimní procházka kolem Šatova s partou milovníků vína. Kam? Do Moravského sklípku.