Počet vinohradníků 2 499  
Výměra vinic 4 454 ha  
Počet viničních tratí 342  
Reliéf a půdní typy Pálava,Dunajovické kopce, Novomlýnské nádrže
Vápencové spraše, vápenité jíly, pískovcové spraše, štěrk, štěrkopísekm
Hlavní odrůdy Ryzlink vlašský (603 ha), Veltlínské zelené (378 ha), Ryzlink rýnský (344 ha), Sauvignon (242 ha), Chardonay (273 ha)
Vinařské obce 30 obcí Mikulov, Valtice, Lednice, Pavlov, Dolní Dunajovice, Perná, Horní Věstonice, Popice
Vinaři BKV Moravčíkova vína (Horní Věstonice)
Vinařství Volavka (Dolní Dunajovice)
     

 

areaareaareaareaareaareaareaarea

Víte, že...

…obří vinný sud na mikulovském zámku z roku 1643 má objem 1014 hl a je tedy nejstarším a největším velkým sudem v ČR (5.nejstarší a 8.největší v Evropě).

…na mikulovském zámku žila Perchta z Rožmberka, která se stala Bílou paní rožmberskou - neodpustila svému neurvalému manželi Janovi z Lichtenštejna, když ležel na smrtelné posteli, že jí ubližoval, a proto Jan Perchtu proklel.

…v Mikulově působil v letech 1553-1573 jako vrchní zemský rabín na Moravě Rabi Löw, autor bájného Golema.

…rybník Nesyt mezi Valticemi a Sedlecem je se svými 306 ha největším rybníkem na Moravě s maximální hloubkou 5,5 m.

… lednický minaret z roku 1802, vysoký 62 m a stojící na dřevěných pilířích a roštech, navrhl pro knížete Lichtenštejna Josef Hardmuth, zakladatel továrny na tužky Koh-i-noor v Českých Budějovicích.

…Lednicko-valtický areál o rozloze 200 km2 vznikl v letech 1805-25 pro knížete Lichtenštejna, je v něm umístěno přes 15 romantických staveb (minaret, gotická kaple, římský triumfální oblouk a kolonáda, Janohrad, zámečky a další)

…Valtickým vinným trhům, naší největší a nejprestižnější přehlídce vín, se říká „Wimbledon mezi výstavami vín“.

…Salon vín ČR se stal absolutním vítězem soutěže TOP Vinařský cíl 2014.

...Salon vín ČR je otevřen na valtickém zámku po celý rok vyjma února, kdy se připravuje nový ročník.

…Věstonická Venuše, kterou našel v Dolních Věstonicích roku 1925 tým prof. Absolona, je cca 25-30 tisíc let stará a pouze 11,5 cm vysoká.

…Pavlov s nádhernými barokními sklepy je lokalitou, kde se nalezl záhadný pravěký trojhrob dvou mužů a třetí osoby, u níž nelze určit, zda jde o muže či ženu.

…mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi se nacházelo největší pravěké sídliště, kde před 25 tisíci lety žilo až 700 lovců mamutů.

…Novomlýnské nádrže, postavené  v letech 1975-88,  jsou se svými 1668 ha největší vodní plochou na Moravě a 3.největší v ČR.

…o hradě Děvičky nad Pavlovem vypráví pověst, že zdejší pán zabil tatarskou princeznu, což bylo příčinou vpádu Tatarů ve 13.století.

…v Pasohlávkách naleznete zbytky největšího římského tábora v ČR, a snad i mezi Dunajem a Rýnem, kde mohlo být v druhé polovině 2.století ubytováno 20 – 100 tisíc vojáků.

Salon vín - 30.ledna 2016


Půlka února a Národní vinařské centrum ve Valticích představil nový ročník Salonu vín České republiky.

 

Sonberk - Gotberg: Architektura a víno ve střední Evropě - 12.ledna 2014


V Galerii Jaroslava Fragnera v Praze na Betlémském náměstí jsme navštívili výstavu s názvem Architektura a víno ve střední Evropě představující soudobou středoevropskou vinařskou architekturu, mezi nimi i sídla dvou vinařství z mikulovské podoblasti Sonberk a Gotberg.

 

Pálavské vinobraní v Mikulově 2011 - 9.-11.září 2011


Tradičně jako každý rok i v roce 2011 byl druhý zářijový víkend je v Mikulově zasvěcen vinobraní. Během letošních 3 prosluněných dnů jsme navštívili expozici vinařství v mikulovském zámku, vyšlápli jsme si na kopeček, zúčastnili se nominační výstavu vín Mikulovska, prošli se po náměstí i vinařskou uličkou a zapařili na koncertech v amfiteátru.

 

Horké túlání po Pulgárských sklepech - 26.srpna 2011


Dne 26.srpna 2011 jsme se vydali do malé vesničky Bulhary na Mikulovsku, kde jsme přes tropické počasí za Vás ochutnali víno místních vinařů.

 

Jarní otevřené sklepy pod Pálavou - 17.-18.dubna 2011


Pálava je nádherným místem. Když člověk prochází mezi vinohrady, dívá se na vápencové skály a pije dobré víno, není nic lepšího. Navíc, když všude kvetou louky a stromy a zpívají ptáci.

 

Lednice v Lednici - 29.ledna 2011


I když vládnou třeskuté mrazy, existuje na Moravě místo, které je spojeno s vinařstvím a kde se dá příjemně ohřát ve vodě mající 37°C. A přitom budete v Lednici.