Počet vinohradníků 8 408  
Výměra vinic 4 335 ha  
Počet viničních tratí 406  
Sub-regiony Podluží, Strážnicko, Bzenecko, Mutěnicko, Kyjovsko, Uherskohradišťsko
Reliéf a půdní typy Dolnomoravský úval, Bílé Karpaty, Chřiby, Ždánický les
Černozemě, hnědozemní hlinito-písčité spraše, lehké půdy, štěrk, aluviální půdy, jíly
Hlavní odrůdy Müller Thurgau (421 ha), Ryzlink rýnský (388 ha), Muškát moravský (148 ha)

Frankovka (321 ha), Svatovavřinecké (242 ha), Zweigeltrebe (239 ha), Cabernet Moravia

Vinařské obce 115 obcí Kyjov, Uherské Hradiště, Strážnice, Polešovice, Blatnice, Mutěnice, Vracov, Bzenec, Petrov, Mikulčice, Moravská Nová Ves, Průšánky, Tvrdonice
Vinaři BKV Konečný Winery (Nový Poddvorov)
     

 

areaareaareaareaareaareaarea

Víte, že...

...Slovácký rok je největší folklorní akcí Slovácka, která se v Kyjově koná jednou za 4 roky. Folklorních akcí je však daleko víc - Jízda králů ve Vlčnově, festivaly ve Strážnici a Miloticích, bzenecká pouť a celá řada dalších, Slovácko totiž foklorem žije.

...v Petrově u Strážnice v lokalitě Plže naleznete soubor 63 vinných sklepů – plží z 15.-17.století s bílými líčky (líčenými zdmi), modrými podrovnávkami a slováckými ornamenty, prohlášené státní památkovou rezervaci.

…Bzenecká lipka není jen ryzlink rýnský ze Bzence s tóny lípy a medu, ale také místní 900 let stará lípa v zámeckém parku, která je vysoká 20-25 m.

…máme na Moravě poušť – Moravskou Saharu mezi Bzencem a Rohatcem s dunami z pískovcových usazenin třetihorního moře pokryté borovicovými lesy.

…se můžete v Ratíškovicích u Hodonína svézt na šlapací drezíně na bývalé trase mezi lignitovými doly a Baťovým kanálem.

…bohatou sbírku gombíků (kulovitých knoflíků) a největší koncentraci velkomoravských kostelů (10) naleznete v Mikulčicích, největším slovanském hradišti s plochou až 50 ha.

…asi 2 km od Prušánek stojí „vesnice“ Nechory se 460 sklepy z 18.-19.století.

…v Mutěnicích se můžete v říjnu vydat na nejznámnější burčákový pochod do lokalit Pod Dubňanskou horou a k Mutěnickým búdám.

…na soutoku Dyje a Moravy se nachází tzv. Dyjský trojúhelník s 30 km2 největší lužní les v ČR.

Pod Antonínkem - 17.května 2014


Existuje jeden svatý, kterého lidé na jižní Moravě říkají oslovují zdrobněle, familerně - Antonínek. Má svůj kostelík na kopci na rozhraní jihomoravského a zlínského kraje, na severu strážnícké části Slovácka, naší největší vinařské podoblasti, nad obcí Blatnice, která si také Antonínka vzala do svého jména. Vítajte v Blatnici pod svatým Antonínkem.

 

Strážnický Fašank - 13.února 2013


Na Moravě se říká Fašank, v Čechách masopust. V obou případech se jedná o bláznivou oslavu plnou masek, jídla a pití. Ve strážnickém skanzenu se v únoru 2013 jeden takový fašank konal. My byli při tom a vy si o tom můžete alespoň přečíst v naší reportáži.

 

Festival otevřených sklepů Jaro na Podluží 14.-15.dubna 2012 / K Nechorám do Sklepa 23.června 2012


Slovácké Podluží je málo známou částí vinařské Moravy. Rozprostírá se mezi okresními městy Břeclaví a Hodonínem. Nenajdete tu jen naftová pole, ale také vinice, kde se rodí výborná vína. Rodiště tu má Cabernet Moravia nebo Fratava. Proto jsme se sem vydali hned několikrát - na Festival otevřených sklepů v obcích Moravská Nová Ves, Prušánky, Nový Poddvorov a Hrušky a pak ještě jednou do prušáneckých Nechor na otevřené sklepy.

 

Pozdrav z Dallasu - 1.-4.října 2011


Přelom září a října se letos vydařil. Sluníčko hřálo, vynahrazovalo si tak pokažené léto, kdy jen občas vykouklo z poza mraků. Vinaři naopak měli dost práce. Teplé počasí slibovalo zvýšenou cukernatost hroznů, sběr hroznů a jejich lisování bylo v plném proudu. Na nás milovníky vína teď nemají příliš času, tak si můžeme i my vzít „dovolenou“ a zajet se zrekreovat, třeba do lázní v Moravském Dallasu.

 

Léto ve sklepech v Moravské Nové Vsi - 5.července 2011


Další z našich výletů patří slováckému Podluží - kraji, který umí nabídnout krásnou přírodu i dobré víno. Konkrétně jsme se během červencových svátků zastavili v Moravské Nové Vsi, kde byly právě otevřeny místní vínné sklípky.