Počet vinohradníků 7 209  
Výměra vinic 4 772 ha  
Počet viničních tratí 447  
Reliéf a půdní typy Hustopečsko-Kyjovská pahorkatina
Půdy s vysokým obsahem hořčíku, vápenité flyše a spraše, slín, slepenec, pískovec, písek
Hlavní odrůdy

Frankovka (428 ha), Svatovavřinské (401 ha), Modrý Portugal (264 ha), Zweigeltrebe (254 ha), André

Veltlínské zelené (332 ha), Müller Thurgau (393 ha), Ryzlink vlašský (280 ha)

Vinařské obce 75 obcí Velké Bílovice, Velké Pavlovice, Hustopeče, Rakvice, Starovice, Němčičky, Bořetice, Vrbice, Kobylí, Čejkovice
Vinaři BKV Vinařství Buchtovi (Velké Pavlovice)
Vinařství Veverka (Čejkovice)
     

 

areaareaareaareaareaareaarea

Víte, že..

…Velké Bílovice jsou naší největší vinařskou obcí se 700 ha vinic, více než tisícovkou vinařství a 650 vinnými sklípky.

…odrůda André vyšlechtěná ve Velkých Pavlovicích je pojmenována po Christianu Carlu André (1763-1831), významném pedagogovi, národohospodáři a propagátoru šlechtění vinné révy, který působil v Brně. 

…Hustopečím vévodí od roku 1994 moderní kostel sv. Václava a sv. Ludmily stojící na místě původního gotického kostela zbořeného roku 1962.

..ve dvoře domu U Synků – hustopečského muzea naleznete plastiku kvasinky vinné, 167 cm veliký, 69230x zvětšený živý originál.

…Modré Hory je sdružení a oblast 5 vesnic Velké Pavlovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí a Vrbice, na jejichž katastru se velmi daří modrým odrůdám vinné révy.

…v Bořeticích založili vinaři Svobodnou spolkovou republiku Kraví hora s vlastním prezidentem, vládou, měnou a pasy.

…sklepní lokalita Pod Stráží ve Vrbice se byla vybudována v 7 řadách nad sebou s kamennými průčelími, cihlovými obrubami a goticky lomenými okénky, jimž dal jednotnou podobu František Michna v 50.-60.letech 20.století.

…v Čejkovicích byla komenda Templářů, jejichž komtur Ecco byl ve 13.století představeným řádu pro Čechy, Moravu a Rakousy.

Svatomartinské sklepy ve Velkých Pavlovicích - 12.listopadu 2011


Již se stalo tradicí, že přicházíme ochutnat vína našich vinařů hned po svatém Martinu. Tak i letos jsme navštívili Buchtovi ve Velkých Pavlovicích a ochutnali jejich nabídku stejně jako vína ostatních vinařů na tradičních Svatomartinských otevřených sklepech.

 

Říjnové posezení v Čejkovicích u Veverků ve sklepě - 22.října 2011


Předposlední říjnový víkend jsme společně vyrazili do Čejkovic do sklepa zdejšího vinaře BKV pana Františka Veverky, abychom ochutnali jeho zajímavá vína. Reportáž z této degustace spříjemněné procházkou po vinicích Velkobílovicka najdete zde.

 

Letní festival Otevřených sklepů v Modrých horách - 30.-31.července 2011


První z akcí, které pořádalo BKV byla návšteva Letních otevřených sklepů v oblasti Modrých hor (Velké Pavlovice, Bořetice, Kobylí, Vrbice a Němčičky). Skupinka 5 milovníků vín (začátečníků i zkušených degustátorů) spolu s průvodcem BKV navštívila 21 sklepů a poznala krásy vína a architektury sklepů Modrých hor.

 

Modrohorský Hobitín - 31.července 2011


Během otevřených sklepů jsem navštívil jednu z nejzajímavějších vesnic jižní Moravy. Kdo četl Tolkiena, hledá tu Froda s jeho přátely. Vždyť právě tady se nachází Hobitín.

 

Cestou na velkopavlovické Májové sklepy - 7.května 2011


Květen je měsíc, kdy sluníčko již hřeje a sklepy jsou otevřené, aby nově nalahvovaný ročník se představil svým zákazníkům. Ve Velkých Pavlovicích mají tak své Májové sklepy. Cestu k nim jsem si letos zpestřil výletem z Bořetic přes rozhlednu na Slunečné.